Gdy decydujesz się na współpracę z architektem wnętrz, z całą pewnością zależy Ci na tym, by dobrze Cię zrozumiał. Z punktu widzenia architekta, jest to tak samo ważne – zrozumienie i znalezienie wspólnego kierunku, które zaowocują dobrym i satysfakcjonującym projektem. O czym musisz pamiętać zgłaszając się do biura projektowego? Oto krótki przewodnik!

Współpraca z architektem wnętrz – kiedy warto?

Zadaniem architekta wnętrz jest stworzenie projektu zgodnego z oczekiwaniami klienta, uwzględniając przy tym jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni, praktyczność i funkcjonalność. Niezwykle Istotne jest, by projektant zrozumiał i wczuł się w życie domowników, poznał ich potrzeby i upodobania. Na usługę architekta może zdecydować się każdy – bez względu na to, czy chce stworzyć projekt całego domu lub mieszkania albo tylko poszukuje rozwiązań do pojedynczych pomieszczeń.

Specjaliści pomagają zarówno w ergonomicznym zaplanowaniu niewielkiej przestrzeni w kawalerce, jak i zagospodarowaniu przestrzennego domu, w którym klient chce uzyskać przytulny klimat. Pomoc architekta wnętrz może też okazać się nieoceniona przy remontach, w których planowana jest nie tylko wymiana mebli, ale też np. zmiana przeznaczenia pomieszczenia.

Współpraca z architektem wnętrz – od czego zacząć?

Projektowanie wnętrza to proces, w którym zlecający i architekt współpracują ze sobą. Rolą projektanta jest wysłuchanie propozycji i poznanie inspiracji klienta, ale też poznanie jego potrzeb. Współpraca rozpoczyna się zatem od konsultacji, podczas której poszukuje się zrozumienia. Architekt musi wiedzieć, czego zleceniodawca oczekuje, by móc zaproponować rozwiązania i wykonać spójny projekt.

Niezwykle istotne jest też nakreślenie budżetu, jaki jest przeznaczony na urządzenie mieszkania, domu czy konkretnych pomieszczeń. Ilość dostępnych na rynku materiałów, mebli i dodatków do wnętrz jest ogromna, a ich ceny znacząco się różnią. Dlatego projektant przed przystąpieniem do prac musi wiedzieć, w jakim budżecie ma się zmieścić realizacja.

Projektowanie to długi proces, nie kończy się on na jednej rozmowie. Architekt zapoznaje się też z projektami architektoniczno-budowlanymi, przeprowadza inwentaryzację, zadaje pytania i uwzględnia dodatkowe sugestie klienta. Czas trwania opracowania projektu najczęściej wynosi około 2-3 miesiące. Choć czas ten może się znacząco skrócić, jak i wydłużyć, zależnie od metrażu czy szczególnych życzeń co do realizacji.

Ile kosztuje usługa architekta wnętrz?

Ceny usług architekta wnętrz są niezwykle zróżnicowane – zależą m.in. od:

  • lokalizacji – inne będą ceny biura projektowego w Katowicach, a inne w Warszawie czy malutkiej miejscowości;
  • typu inwestycji – stan deweloperski, przearanżowanie już urządzonego lokalu itp.;
  • wielkości domu czy mieszkania – metraż ma ogromne znaczenie. Im więcej przestrzeni, tym więcej pracy w projekt musi włożyć architekt wnętrz.

To oczywiście tylko niektóre zmienne wpływające na cenę. Podstawą jest to, w jakim zakresie ma odbyć się współpraca. Oferty biur projektowych są bardzo rozbudowane. Od zaprojektowania wyłącznie układu funkcjonalnego w formie rzutów poziomych, aż po nowoczesne wizualizacje fotorealistyczne, zestawienia materiałowe, szczegółowe kosztorysy czy nadzór autorski. Chcesz wiedzieć, ile kosztują nasze usługi? Skontaktuj się z naszym biurem projektowym Studio Synteza!