Architekt wnętrz jest zawodem, w którym doskonale odnajdują się osoby z wyobraźnią przestrzenną, zmysłem artystycznym. Ponadto wysokim poczuciem estetyki, kreatywnością i umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby innych. Do tego musi on nieustannie się doszkalać i być na bieżąco z trendami wnętrzarskimi – wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom zlecających. Co w swojej pracy robi architekt wnętrz? Jak wybrać odpowiednią osobę do zlecenia? Sprawdź!

Architekt wnętrz i jego zadania

Od architekta wnętrz wymaga się wiedzy nie tylko artystycznej, ale też technicznej. Powinien znać się na sztuce budowlanej, by wdrażać i weryfikować rozwiązania projektowej. Nie tylko dekoruje domy, mieszkania, biura czy inne lokale. Może mieć wpływ na ich układ przestrzenny i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Do tego praca architekta wymaga dużego wyczucia estetycznego, znajomości trendów oraz umiejętności komunikacji i współpracy z klientami.

Podsumowują więc, architekt wnętrz dba zarówno o aspekty techniczne i użytkowe, jak i o atrakcyjny wygląd wnętrz. Wszystko to ujmuje w przygotowanym projekcie, ale nierzadko też jego obowiązkiem jest nadzór nad prowadzonymi pracami i ewentualne nanoszenie zmian, jeśli takie życzenie będzie miał inwestor.

Co robi architekt wnętrz? Oto podstawowe zadania osoby, która trudni się tym zawodem.

  • Rozpoznawanie funkcji i charakteru całego obiektu;
  • Wydzielanie poszczególnych stref w domu, mieszkaniu, biurze itp.;
  • Planowanie układu funkcjonalno-przestrzennego z uwzględnieniem zasad ergonomii;
  • Stworzenie projektu z uwzględnieniem koncepcji stylistycznej i funkcjonalnej inwestora;
  • Stworzenie projektu wykonawczego, czyli ujęcie szczegółowej koncepcji wykończenia wnętrza oraz dokumentacji technicznej;
  • Wykonanie kosztorysu inwestorskiego;
  • Często również nadzór nad wykonaniem całego projektu i raportowanie postępów prac, a gdy zajdzie taka potrzeba – wprowadzanie modyfikacji do projektu.

Architektura wnętrz – czym jest?

Praca architekta wnętrz wymaga wiedzy i pewnych umiejętności, ale też nieustannego doszkalania się. Aby pracować w tym zawodzie, niezbędne jest ukończenie studiów na kierunku „Architektura wnętrz” oraz zdobycie niezbędnego doświadczenia. Poza tym jest to taka profesja, w której nie można stać w miejscu – należy podążać za trendami, orientować się w materiałach budowlanych i nowoczesnych rozwiązaniach, a przy tym lubić współpracę z klientami, kontrahentami i wykonawcami.

Ścieżka kariery zawodowej w branży rozpoczyna się od studiów na kierunku „Architektura wnętrz”. Studia te znajdują się w ofercie kilkudziesięciu polskich uczelni wyższych – publicznych i prywatnych. Program kształcenia obejmuje całą gamę dziedzin współczesnej nauki.

To m.in. podstawy architektury, materiałoznawstwo, grafika komputerowa, projektowanie przestrzeni, rysunek, komputerowe systemy wspomagające projektowanie, modelowanie kreatywne przestrzeni czy liczne przedmioty wspomagające, jak np. rzeźba, psychologia, malarstwo, sztuka mediów, wzornictwo czy języki obce. Studenci w trakcie swojej nauki zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności podczas ćwiczeń i wykładów. Spędzają też wiele godzin w pracowniach i na indywidualnej pracy nad swoimi projektami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta?

Zastanawiasz się, jak wybrać dobrego architekta wnętrz do stworzenia indywidualnego projektu? Przygotowaliśmy wskazówki ułatwiające poszukiwania. Ważne jest, by postawić na osobę z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem, ale też taką, z którą złapie się wspólne „flow”. Proces projektowania i aranżacji wnętrza może być bowiem świetną przygodą, ale warunkiem jest, by dobrze się z projektantem rozumieć.

  • Zawsze warto rozpocząć od rozeznania się wśród polecanych architektów. Na pewno w gronie swoich bliskich i znajomych masz osoby, które korzystały z usług architekta wnętrz – zapytaj ich o rekomendację. Możesz też poszukać poleceń w sieci, sprawdzając opinie czy pytając na forach.
  • Sprawdź portfolio architektów wnętrz, z którymi współpracę rozważasz. W dzisiejszych czasach większość osób dysponuje swoją stroną internetową lub prowadzi konta w mediach społecznościowych, ale zawsze też możesz się skontaktować i poprosić o wysłanie portfolio mailem lub przedstawienie go podczas spotkania.
  • Postaw na rozmowę. Zwróć uwagę, czy architekt Cię słucha, zadaje pytania i stara się poznać Twoje oczekiwania i Twoją wizję. Możesz mieć problem z wyrażaniem swoich potrzeb, ale tu właśnie ważne jest, by architekt naprowadził Cię i pomógł Ci w ich określeniu. On na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia może oczywiście sugerować, podpowiadać i proponować inne rozwiązania, aby efekt końcowy był dla Ciebie zadowalający, ale jednak kluczowe jest, by nie narzucał swojej wizji, jeśli Ty masz sprecyzowane oczekiwania. Ważne jest wzajemne zrozumienie i znalezienie porozumienia.

Zachęcamy też, by sprawdzić naszą ofertę: architekt Katowice czy architekt Mikołów. Dowiesz się, jak możemy Ci pomóc i dlaczego warto zdać się na pomoc naszych specjalistów!